sobota, 25 stycznia 2025

Bajgle

 

Bajgle


To nie była miłość od pierwszego kęsa. Gdy kilka lat temu przyszła moda na bajgle, spróbowałam ich w jednej z knajp. Zamówiłam bajglową kanapkę z łososiem i serkiem i.... wgryzając się w suchy, twardy, gumowy miękisz próbowałam zrozumieć, skąd ten szał. Być może dlatego przez te lata nie kusiło mnie, żeby je upiec. Ale jak wiadomo, do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć, niczym zakwas na chleb. Widocznie dojrzałam, bo nagle zapragnęłam stawić czoła tym okrągłym bułkom z dziurką. Najpierw teoria - ciasto na tradycyjne bajgle jest proste, składa się z podstawowych składników jak mąka, woda, drożdże, sól, trochę cukru i oleju lub masła. Przyznaję, że trochę je podrasowałam, dodając mleko pól na pół z wodą oraz zastępując olej masłem. I już na etapie wyrabiania ciasta wiedziałam, że to będzie coś pysznego! Czy to była intuicja,  przeczucie czy opanowanie procesów, które zachodzą w cieście, a może lata doświadczenia w pieczeniu chlebów, gdy dotykając ciasta już wiesz, że to na pewno się uda! W każdym razie wyszły tak pyszne, że trudno było powstrzymać się do końca sesji zdjęciowej (tak, zdjęcia musiały być, nie tak jak z pizzą;))

Ps. na drugi dzień, o ile coś zostanie, nadal są miękkie i smakują rewelacyjnie, ale można je przekroić i  podpiec w tosterze, żeby były chrupiące z wierzchu.

 

Polecam również inne przepisy na domowe pieczywo na drożdżach:

 

Bajgle

Składniki;

  • 400g mąki
  • 200-220ml wody (na pól z mlekiem)
  • 15g świeżych drożdży
  • 30g cukru (dałam na pół z miodem)
  • 6g soli
  • 30g masła
  • opcjonalnie: łyżka maku
  • olej do posmarowania miski

Do miski wsypać mąkę, sól, cukier, pokruszyć drożdże, dodać miód, zagnieść ciasto pod koniec wyrabiania dodać mak i miękkie masło. Ciasto powinno być gładkie, nieco twardsze, niż na tradycyjne drożdżówki, konsystencją bardziej przypomina ciasto na pierogi. Włożyć do miski, przykryć i odstawić na 1,5-2h do podwojenia objętości. 

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę, podzielić na 6 kawałków, z każdego uformować kulkę. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Następnie rozwałkować na owalny placek ok 20cm długości, zwinąć w rulon, jeden koniec spłaszczyć i zlepić wokół drugiego końca, formując pierścień. (Instrukcja jest na filmie na moim instagramie).

Każdy bajgiel położyć na kawałku papieru (będzie łatwiej je wrzucać do wody). Przykryć ściereczką i pozostawić na napuszenia na ok 30-45 minut. Gdy bajgle podwoją objętość, wrzucać je do wrzącej wody, gotować po 20 sekund z każdej strony. Wyjąć i ułożyć na blasze. Można dodatkowo posypać makiem. Wstawić na nagrzanego piekarnika, piec ok 18-20 minut w temperaturze 210stC.

Upieczone bajgle ostudzić na kratce. 

Smacznego! 


Bajgle


2 komentarze:

  1. Uwielbiam Twoje przepisy. Bajgle to coś, co zawsze chciałam spróbować upiec. Dzięki za przepis i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło to czytać i dziękuję za zaufanie! Nie wiem, czy mnie obserwujesz na IG, tam jest film z przygotowania bajgli, pokazuję cały proces zagniatania ciasta, sposób formowania

      Usuń

Drukuj