Pewnego razu przyjechali do nas znajomi. Gdy rozmowa zeszła na tematy kulinarne (jakże by inaczej:), zapytałam, jakie mają tradycyjne danie u nich na ukraińskim Polesiu. Padło hasło juszka z grzybami, fasolą i rybą. Zaczęłam wypytywać, a mężowi już zaświeciły się oczy, bo wszystkie wymienione składniki znajdują się na liście jego ulubionych. Kilka tygodni później nadarzyła się okazja spróbować juszki. Jest to rodzaj zupy z suszonych grzybów z dodatkiem fasoli oraz ryby konserwowej. Od tamtego spotkania pytanie "kiedy zrobisz juszkę?" słyszałam po kilka razy w tygodniu. Wreszcie, jak to mawiał klasyk, nadeszła wiekopomna chwila:) Z grzybami suszonymi problemu nie było, w kwestii fasoli poszłam na łatwiznę i kupiłam już ugotowaną, w puszce, natomiast kupienie konserwowej ryby (dajmy na to skumbrii czy sardinelli) nie jest takie łatwe. A że w lodówce miałam kawałek łososia, postanowiłam go wykorzystać. Wyszła nawet lepsza, niż oryginał (wybacz, Roman;) i została okrzyknięta ulubioną zupą mojego męża:)
Juszkę można podawać na ciepło lub na zimno, nam bardziej smakuje ciepła.
Polecam również przepisy na inne pożywne zupy:
- Barszcz a'la ukraiński
- Rosyjska zupa solanka
- Zupa grzybowa z mrożonych grzybów
- Zupa z serkiem topionym i pieczarkami
- Krupnik na żeberkach
- Najlepsza grochówka
- Kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach
Juszka grzybowa z fasolą i rybą
Składniki (na 4 porcje):
- 2 garści suszonych grzybów (borowików najlepiej)
- 1 puszka fasoli (lub 2/3 szklanki suchej, namoczyć i ugotować)
- 200g filetów z ryby (np. dorsz, łosoś)
- 1 ziemniak
- 1 cebula
- 1 duży ząbek czosnku
- 2 łyżki oleju
- 2 liście laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 1 łyżeczka majeranku
- sol
- pieprz świeżo mielony
- natka pietruszki
- opcjonalnie: 1 łyżeczka mąki
Grzyby włożyć do garnka, zalać wrzątkiem (ok 500ml), pozostawić na kilka godzin do napęcznienia, następnie ugotować do miękkości ok 20 minut. Po ostudzeniu grzyby pokroić, a wywar przecedzić przez gazę.
Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Czosnek posiekać. Zrumienić na oleju, pod koniec można oprószyć mąką i wymieszać.
Fasolę osączyć z zalewy, ew. przepłukać jeśli używamy czerwonej fasoli.
Ziemniaka obrać, pokroić w kostkę. Rybę również pokroić. W garnku zagotować wodę (ok 750 ml) z wywarem z grzybów, wrzucić ziemniaki i rybę, dodać liście laurowe, ziele angielskie, gotować na małym ogniu 10 minut, aż będą miękkie. Dodać grzyby, fasolę oraz cebulę, wymieszać. Zupę doprawić do smaku solą, pieprze i majerankiem, posypać posiekaną natką pietruszki.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz