Obok chmieli suneli ta przyprawa jest chyba najbardziej rozpoznawalną i popularną mieszanką przypraw w kuchni gruzińskiej. Swańska sól wywodzi się ze Swanetii, górskiego regionu Gruzji. Jest to mieszanka soli oraz nasion ziół i czosnku. Jej historia sięga co najmniej XVI wieku, w muzeum etnograficznym Swanetii znajduje się naczynie z resztkami tej przyprawy. Swaneckie miejscowości leżą nawet powyżej 2tys. metrów nad poziomem morza. Dawniej dla tutejszych mieszkańców sól była drogą przyprawą, wymyślili więc, że jeśli wymiesza się ją z innymi przyprawami, soli będzie więcej. Zaczęli używać tej mieszanki, a przyjezdni szybko docenili jej walory smakowe. Bardziej zaradni kupowali swańską sól od miejscowych i sprzedawali ją kilkakrotnie drożej w innych regionach Gruzji. Swańską sól każda gruzińska gospodyni robi po swojemu, jest jednak kilka tricków, dzięki którym swańska sól będzie miała właściwą konsystencję, nie za mokrą, bez grudek. Jedyny problem może stanowić znalezienie kozieradki błękitnej, która smakuje inaczej niż dostępna w Polsce kozieradka. Ciekawym dodatkiem jest również imeretyński szafran, ale to nic innego jak suszone płatki aksamitek (teraz akurat kwitną, warto nazbierać;) Jeśli chodzi o przyprawy, zazwyczaj używam calych ziaren i mielę przed użyciem, tak zachowują więcej aromatu, ale można oczywiście wykorzystać mielone. Ze względu na swoją konsystencję swańska sól raczej nie nadaje się do solniczek. W Gruzji stała ona na stole w małych miseczkach z łyżeczką.
Swańska sól pasuje do każdej potrawy, można posypywać nią mięso, ryby, sałatki, jajecznicę, dodawać do zup czy warzyw.
Na moim instagramie w zapisanych stories pokazałam jak robiłam swańską sól.
Swańska sól
Składniki:
- 300g drobnej morskiej soli
- 100g czosnku
- 50g nasion kolendry
- 50g kminu
- 50g papryki (można na pół z ostrą lub tylko ostrą)
- 50g uchco suneli (kozieradka błękitna)
- 10-15g imeretyńskiego szafranu (płatki aksamitek)
- opcjonalnie: 10g nasion kopru
Czosnek obrać i pokroić w plasterki o grubości ok 1-2mm, wymieszać z połową soli, odstawić na 2-3 godziny. Następnie utrzeć go w moździerzu na pastę (żeby nie zostało kawałków czosnku).
Wszystkie przyprawy w ziarnach (kolendra, kmin, koper) zmielić. W malakserze/rozdrabniaczu umieścić sól, czosnek oraz wszystkie przyprawy, zmiksować.
Sól przechowywać w słoiku.
Smacznego!
Mam tę przyprawę przywiezioną z Gruzji jako chmieli suneli.
OdpowiedzUsuńo nie, nie:) swańska sól a chmieli suneli to zupełnie różne przyprawy.
Usuń