piątek, 14 października 2016

Światowy Dzień Żywności i zapiekane bagietki z tym co mam w lodówce

Każdy dzień kalendarza ma jakieś swoje święto, a 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. To dobry powód, by zastanowić się i uświadomić sobie, jak dużo jedzenia jest wyrzucane. Dlatego na blogu postanowiłam zwrócić szczególną uwagę na tę datę i spróbować znaleźć kilka pomysłów jak na poziomie gospodarstwa domowego można temu zaradzić.
Spójrzmy na najnowsze dane statystyczne wynikające z raportu opracowanego przez Federację Polskich Banków Żywności.

W całej Unii Europejskiej rocznie marnuje się ponad 88mln ton produktów. Badania wykazały, że największym źródłem marnotrawienia jedzenia są gospodarstwa domowe (53 proc.), przetwórstwo (19 proc.), gastronomia (12 proc.) i produkcja (11 proc.). Według danych opublikowanych w 2010 roku w Polsce wyrzuca się blisko 9mln ton żywności, czyli statystyczny Polak w ciągu roku marnuje prawie 52kg produktów.

Prawie 1/3 Polaków przyznaje się, że czasem zdarza im się wyrzucać żywność. „Wśród produktów, które najczęściej lądują w koszu są wędliny (43 proc.), pieczywo (36 proc.), warzywa (32 proc.), owoce (27 proc.), jogurty (23 proc.), ziemniaki (20 proc.), mięso (17 proc.), mleko (17 proc.), ser (12 proc.), ryby (8 proc.), dania gotowe (8 proc.) oraz jaja (4 proc.). 

Z kolei wśród najczęściej wymienianych przyczyn wyrzucania żywności są: przegapienie terminu przydatności do spożycia - 38 proc., zbyt duże zakupy - 15 proc., zbyt duże porcje posiłków – 13 proc., niewłaściwe przechowywanie żywności – 11 proc., zakup złego jakościowo produktu – 9 proc., produkt lub danie jest niesmaczne – 6 proc., brak pomysłów na wykorzystywania resztek – 3 proc., a brak listy zakupów – 2 proc.”

Jak wynika z przedstawionych statystyk wśród przyczyn wyrzucania żywności znalazło się także niewłaściwe jej przechowywanie. Oznacza to, że produkty, a w szczególności warzywa – owoce, mięso, ryby, wędliny – były narażone na psucie się przez nieodpowiednie warunki, w których były przechowywane. Biorąc pod uwagę postęp technologii bardzo łatwo można temu zaradzić, kupując nowoczesną lodówkę z innowacyjnymi funkcjami, które służą przedłużeniu świeżości produktów.
Eksperci Media Markt polecają urządzenia AGD, które znajdują się w ofercie sklepu. Wśród modeli polecanych przez ekspertów znalazły się lodówki 

Bosch KGN36XL35 – Seria 4 – VitaFresh
Bosch KGN39AI35 – Seria 6 – VitaFresh plus




Siemens KG36NXI35 – iQ 300 – hyperfresh
Siemens KG39NAI35 –iQ500 – hyperFresh plus

                        

Samsung: modele no Frost z technologiami typu convertible zone, cool select zone, fresh zone.

Dlaczego są szczególnie polecane? Otóż posiadają one kilka funkcji, dzięki którym zachowanie świeżości produktów jest jeszcze łatwiejsze. Na przykład lodówki Samsung z systemem Multidoor posiadają strefę Convertible Zone, pozwalającą dostosować temperaturę do aktualnie przechowywanych w niej produktów, aby zapewnić im optymalne warunki. Komora znajduje się w dolnej części urządzenia po prawej stronie. System No Frost z kolei eliminuje wilgoć, która jest powodem rozwoju pleśni i bakterii oraz przyspiesza psucie się żywności. Produkty przechowywane w lodówkach Samsung No Frost dłużej zachowują świeżość, wartości odżywcze i smak. System ten zapewnia równomierny nawiew zimnego powietrza i szybkie wyrównywanie temperatury.

Warto zwrócić uwagę także na system CSZ. Jest to szuflada Cool Select Zone™ – czyli lodówka w lodówce. Możemy ustawić dla niej niezależną temperaturę, według potrzeb. Jest to bardzo przydatna funkcja, np. kiedy chcemy szybko schłodzić napoje, rozmrozić żywność albo przedłużyć świeżość warzyw i owoców.

Lodówki Bosch wyróżniają się systemem VitaFresh, pozwalającym na optymalne ustawienie poziomu temperatury i wilgotności w komorach. Dzięki temu żywność wyjątkowo długo zachowuje doskonały smak, aromat, wygląd oraz witaminy. Utrzymywana temperatura 0 stopni Celsjusza oraz podział na strefę wilgotną i suchą stwarzają optymalne warunki do przechowywania zarówno mięsa i ryb, jak i owoców oraz warzyw.
Poziom wilgotności musi być dostosowany do typu jedzenia:
- niska wilgotność dla mięsa i ryb. Suche wnętrze jest pożądane by zapobiec skraplaniu się wody i tym samym zadbać o bezpieczeństwo jedzenia.
- wysoka wilgotność natomiast jest wskazana dla większości owoców i warzyw, ponieważ zapobiega więdnięciu, zapewnia chrupkość, pomaga utrzymać odpowiednią ilość witamin i kolor.

Podobną funkcję posiadają lodówki Siemens, zapewniające odpowiednie ustawienia poziomu temperatury i wilgotności. System hyperFresh plus z regulacją wilgotności wydłuża świeżość owoców i warzyw dwukrotnie, natomiast komora hyperFresh 0° plus zachowa świeżość ryb i mięsa do 2 x dłużej z możliwością elastycznego wysunięcia komory.


Jako że gotowanie jest moją pasją, resztki jedzenia w lodówce nie stanowią dla mnie większego problemu, a czasem potrafią nawet zainspirować do ugotowania czegoś nietuzinkowego i bardzo dobrego. Kawałki kurczaka z rosołu, garść makaronu, którego przypadkiem wrzuciło się do garnka za dużo, pół papryki pozostałej z przygotowywania sałatki, samotny plaster sera… Za mało, żeby się najeść, ale z drugiej strony za dużo, żeby wyrzucić.

Mam więc kilka niezawodnych pomysłów na dania z resztek.
Z kilku kromek czerstwego pieczywa (np. chałki) i jajka można usmażyć pyszne grzanki, podać je z miodem lub ulubionych dżemem.
Makaron, pokrojoną wędlinę, kawałek papryki lub brokuły da się przerobić na pyszną zapiekankę albo omlet z dodatkiem jajka.
Ser świetnie się komponuje z gruszką, orzechami i rukolą – z tych składników można wyczarować szybką i pyszną sałatkę.
Z pozostałych po obiedzie ziemniaków warto zrobić kopytka lub kluski śląskie.
Czerstwe bagietki, chleb lub bułki są idealne do zapiekanych puddingów na słodko z bakaliami, czekoladą, karmelem lub na wytrawnie z serem, boczkiem i warzywami.

Poniżej znajdziecie przepis na zapiekankę z tym, co akurat miałam w lodówce: kawałek wędliny, różyczka brokułów, ćwiartka papryki, 2 plastry sera, łyżka kukurydzy z puszki. Wszystko razem świetnie się sprawdziło jako nadzienie do zapiekanej bagietki. A i bagietka też nie była już zbyt świeża:)
Takie zapiekanki to świetny sposób na wykorzystanie resztek,  a przy okazji można zaskoczyć domowników pyszną kolacją lub mieć coś niebanalnego do przekąszenia dla niezapowiedzianych gości.

Zapiekane bagietki
 
Składniki:
2 półbagietki
ćwiartka czerwonej papryki
ząbek czosnku
2-3 plasterki sera
1 łyżka kukurydzy z puszki
50g wędliny (szynki, kiełbasy)
kawałek brokułów
2 jajka
1 łyżka śmietany 18%
sól
pieprz
ulubione zioła

Bagietki ściąć z góry i wydrążyć miękisz.
Wędlinę, ser i paprykę pokroić w kostkę, brokuły podzielić na mniejsze cząstki. Czosnek przecisnąć przez praskę. Jajka roztrzepać ze śmietaną, dodać pozostałe składniki, doprawić do smaku. Nadzieniem wypełnić bagietki, wstawić do nagrzanego piekarnika, zapiekać ok 20 minut w temp. 180stC, aż masa jajeczna się zetnie. Przed podaniem pokroić na kawałki.

Smacznego!









8 komentarzy:

  1. nie ma to jak kreatywne sprzątanie lodówki ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam wręcz obsesję na punkcie marnowanie żywności. Nienawidzę, gdy muszę coś wyrzucić. Staram się do tego w ogóle nie dopuszczać. Też często robię różne dania z resztek i czasem wychodzą mi naprawdę pyszne propozycje. Tak jak te Twoje apetyczne bagietki :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dużo o tym wyrzucaniu jedzenia się mówi ale my nie mamy sobie nic do zarzucenia, bo co jak co ale student nawet ogryzek od jabłka nie wyrzuci xD

    OdpowiedzUsuń
  4. jedzenia marnować nie lubię, takie dania z tego co mam w lodówce na ukończeniu często robię:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Na warsztatach kulinarnych wiele nauczyłam się od szefów kuchni jak zagospodarować nawet odpadki. Oni zawsze mają świetne pomysły, jak nic nie zmarnować. Kiedy coś wyrzucam, aż mnie boli, że nie udało mi się uratować, dlatego unikam. Zapiekanki przepyszne. Wyobrażam sobie je chrupiące i cieplutkie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Zawsze staram się maksymalnie wykorzystać to co znajduje się w lodówce i wszelkie resztki z obiadów. Nie lubię wyrzucania jedzenia, choć przyznaję, że czasem zdarza mi się przegapić jakiś termin ważności i wtedy takie jedzonko tafia do kosza.

    OdpowiedzUsuń
  7. fantastyczny pomysł na resztki z lodówki - uwielbiam kuchnię resztkową. Posiadam taki zestaw lodówka + zamrażarka samsung wysokie na 200 cm(komplet, do kupienia osobno a po montażu wygląda jak lodówka side by side) z tymi funkcjami. Rzeczywiście w porównaniu do starej lodówki żywność przechowuje się dłużej, nie psuje się, warzywa i owoce nie zaczynają szybko pleśnieć czy gnić. Także to nie tylko reklama a czysta prawda :) Też myślałam, że tylko tak zachwalają odkąd nie przekonałam się sama :)

    OdpowiedzUsuń

Drukuj