poniedziałek, 4 lipca 2016

Ogórki małosolne po rosyjsku (na sucho)

 Ogórki małosolne po rosyjsku (na sucho)

Korciło mnie już od kilku miesięcy, by wypróbować ten sposób robienia ogórków małosolnych. Zobaczyłam go w zeszłym roku na jakimś rosyjskim portalu, później "małosolne na sucho" opanowały też polskie blogi kulinarne:) Ależ miałam na nie apetyt! Czekałam tylko na ogóreczki z ogródka. Wiadomo, swoje są najlepsze - jędrne, chrupiące, słodziutkie i takie aromatyczne. 
Solenie ogórków tym sposobem jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Oprócz ogórków, przypraw i soli, potrzebny jest mocny foliowy worek, np. taki na mrożonki o pojemności ok 4 litrów.
Po dobie leżakowania już można chrupać pyszne ogóreczki małosolne. Smakują zupełnie jak te robione tradycyjnie w zalewie, ale zachowują piękny zielony kolor i są bardzo aromatyczne. 
Lubicie małosolne? Koniecznie zróbcie!

Ogórki małosolne po rosyjsku (na sucho)

Składniki:
1 kg ogórków
2 baldachy kopru
kawałek korzenia chrzanu (ok 5cm)
liść chrzanu
2-3 liście czarnej porzeczki
4-5 ząbków czosnku
1 łyżeczka ziaren gorczycy
1 płaska łyżka soli
worek foliowy na mrożonki o pojemności ok 4l

Ogórki umyć, zalać zimną wodą i pozostawić na ok. godzinę. Następnie wyjąć z wody, osuszyć papierową serwetą, obciąć piętki.
Chrzan i czosnek obrać, chrzan pokroić w słupki, czosnek w plasterki. Przyprawy i sól wymieszać. Koper przekroić na kilka kawałków.
Ogórki włożyć do worka, dodać liście i koper, zasypać mieszanką przypraw, potrząsnąć, żeby przyprawy się rozsypały po ogórkach.
Worek ścisnąć, żeby wyszło powietrze, związać lub nałożyć klips. Włożyć do lodówki na 4 godziny, następnie wyjąć i pozostawić w temperaturze pokojowej na 20 godzin. Po tym czasie ogórki są gotowe do jedzenia. Można przełożyć je do słoika i przechowywać w lodówce.
Smacznego!
Ogórki małosolne po rosyjsku (na sucho)

8 komentarzy:

  1. super super super, Julianno zawsze omijałam takie dodatki jak liście porzeczek, ale mam na ogrodzie czerwoną porzeczką. Jakie to ma znaczenie dla ogórków?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. chodzi o aromat. U nas zawsze do kiszonych dodawało się liście wiśni i porzeczki oraz dębu. Dzięki tym ostatnim ponoć ogórki są wyjątkowo chrupiące.

      Usuń
    2. melduję iż zrobione, rzeczywiście jak z zalewy. PS jadłaś małosolne w zalewie z miodem? :)

      Usuń
    3. z miodem małosolne?? nie jadłam... ale już jestem ciekawa tego smaku;)

      Usuń
  2. Zrobiłam, są bardzo ciekawe w smaku, łatwe i szybkie w przyrządzeniu. Dodałam je do sałatki typu Caprese - smakują świetnie z odrobiną świeżej mięty. Dziękuję za przepis :o) Ala

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bardzo się cieszę, że smakowały;) i dziękuję za pomysł - chętnie wypróbuje je w sałatkach:)

      Usuń

Drukuj