środa, 5 lutego 2014

Piwne paluchy


Domowe wypieki różną się od tych ze sklepu. Nie ma w nich sztucznych dodatków, polepszaczy, chemii. W dodatku można mieć je świeże i ciepłe zawsze, kiedy tylko chcemy:) Oczywiście, ich przygotowanie wymaga nieco czasu (na wyrastanie ciasta), ale przecież wtedy akurat możemy zająć się innymi sprawami.
Pomysł na piwne paluchy zrodził się jeszcze w Czechach, gdy latem w drodze do domu zatrzymaliśmy się w jednym z pensjonatów. Piwo dodaje się do ciasta zamiast innych płynów (mleka, wody, jogurtu itp.), dzięki niemu w cieście wyczuwa się delikatny słodowy aromat. Bez obaw - zapach piwa wcale nie jest dominujący, wręcz trzeba nieźle się nawąchać, by go wyczuć:) 
Mając w domu zapas smalczyku Smakowita Pajda, postanowiłam wypróbować go jako dodatek do wytrawnych wypieków. Wykonanie okazało się proste, a efekt - przerósł moje oczekiwania! Mięciutkie, puszyste ciasto, pachnące smażoną cebulką, z chrupiącą skórką... Można zajadać je same, jako przekąskę do piwa, jako pieczywo do zupy, gulaszu - smakują wyśmienicie!

Smakowita Pajda zaskoczyła mnie, a właściwie nie tylko mnie, ale też całą rodzinę. Smalczyk roślinny w 100%, a tak pyszny! Pierwszy kęs... chrupiące kawałki cebulki i jabłka, lekko słony, jak najlepszy domowy smalczyk...  A w dodatku daje mnóstwo możliwości wykorzystania. Jest świetny nie tylko do smarowania chleba, gotowania, ale również dobrze się sprawdza w pieczeniu.
Polecam!

Składniki (na 8 sztuk):
150ml jasnego piwa (w temperaturze pokojowej)
2 jaja
330g mąki (2 szklanki minus 1 łyżka)
15g drożdży świeżych
1 łyżeczka cukru
0,5 łyżeczki soli
3 łyżki oleju rzepakowego
0,5 opakowania smalczyku Smakowita Pajda (z cebulką i jabłkiem)
Do posypania: kminek, sól morska, sezam

Do miski wsypać mąkę, dodać sól, pokruszone drożdże, jajko i żółtko rozbełtane z piwem i cukrem (białko zostawić do smarowania paluchów), wyrobić gładkie, miękkie ciasto, w trakcie wyrabiania dodając olej. Z ciasta uformować kulę, przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (na ok. godzinę).
Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieść krótko, podzielić na 8 części, z każdej uformować kulkę. Każdą kulkę rozwałkować na kształt owalu, posmarować roztopionym smalczykiem Smakowita Pajda, zwinąć w ciasny rulon. Paluchy układać na blasze, przykryć ściereczką i odstawić do napuszenia na ok. 20-30 minut. Pozostałe białko rozmieszać z łyżką piwa, posmarować paluchy, posypać solą, sezamem i kminkiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 12-15 minut w temp. 190st.C. Po upieczeniu studzić na kratce.
Smacznego:)




Ten przepis bierze udział w zabawie kulinarnej "Smakowita Pajda to kulinarna frajda!", której sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent smalczyku roślinnego Smakowita Pajda.

5 komentarzy:

  1. ja również:) mimo, że wczoraj pierwszy raz zrobiłam sama:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa propozycja i przy tym smakowita.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja mam takie pytanie, w składnikach jest podane 150 ml piwa a w sposobie przygotowania jest tyko napisane aby dodać łyżkę do rozbełtanego białka, co w takim razie z resztą? Nie dodaje się go do ciasta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. resztę piwa dodajemy do ciasta (zamiast innych płynów typu woda, mleko). Dziękuję za wskazówkę, już uzupełniłam w przepisie!

      Usuń

Drukuj