sobota, 11 stycznia 2014

Palcówka - dojrzewająca suszona kiełbasa



Jakiś czas temu podawałam przepis na polędwicę , teraz przedstawiam kolejny kresowy przysmak - palcówkę. Jest to suszona kiełbasa. Obecnie można kupić ją w okolicach Białegostoku, na Suwalszczyźnie... I znowu powracam wspomnieniami do czasów dzieciństwa, kiedy to w domu u babci przy piecu wisiały pętka kiełbasy. Palcówką nazwano ją z powodu ręcznego wpychania mięsa do jelit, ale oczywiście posługiwanie się nadziewarką nie jest zabronione. Jest to raczej chuda kiełbasa, do jej przygotowania mięso kroi się w kostkę. Radzę ją przygotowywać w okresie zimowym, gdyż wtedy łatwiej o znalezienie ciepłego suchego miejsca (np. przy kaloryferze lub przy piecu), latem natomiast w procesie produkcji przeszkodzić mogą muchy. Smak? - podobna nieco do polędwicy (suszonego schabu). Na kanapkę ze świeżym chlebem i masłem... pycha!! My lubimy ją też pokrojoną w cienkie plasterki pogryzać zamiast chipsów:) Dodatkową zaletą palcówki jest to, że można ją przechowywać nawet do 3 miesięcy. Polecam!

Składniki (na 6 pętek):
ok. 1,5-2 kg chudego mięsa (szynka, łopatka)
300g boczku
2 łyżki soli
1 łyżeczka peklosoli
0,5 łyżeczki cukru
1 łyżeczka pieprzu
po 1 łyżeczce kolendry, jałowca
2 ząbki czosnku
cienkie jelita wieprzowe (ok. 3m)
1 szklanka wody

Mięso umyć, oczyścić z błonek, pokroić w kostkę 1x1cm. Boczek pokroić w drobniejszą kostkę. Mięso i boczek wymieszać,  dodać sól, wodę i pozostałe przyprawy, wymieszać, aż mięso zrobi się kleiste. Przykryć folią i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Mięsem napełnić jelita, skręcając odpowiedniej długości kiełbaski. Kiełbaski związać, powiesić w ciepłym suchym miejscu na 2 dni (temp. ok 20-22st.), następnie przenieść do chłodniejszego przewiewnego miejsca, tam pozostawić na około 10-14 dni. Gotowa kiełbasę przechowywać w lodówce.
Smacznego:)

p.s. dawniej u nas w domu kiełbasa taka wisiała przy piecu przez dłuższy czas (około tygodnia), była bardziej twarda.

31 komentarzy:

  1. kurcze, mam wszsytkie składniki, a maszynkę własnie moja mama mi przywizoła.... to był taki podtekst, aby zrobic kiełabskę, teraz mam też fajny przepis. Nic tylko brac sie do roboty, pogoda tez sprzyjająca :D

    Pozdrawiamy serdecznie
    Tapenda

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkie znaki wskazują, że będziesz robić domowa kiełbasę;) można ją nie tylko suszyć, ale również upiec w piekarniku - jest pyszna!

    OdpowiedzUsuń
  3. A gdzie mozna kupić taką kiełbasę ????

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ponoć w Podlaskim można znaleźć, jako kresowy przysmak, ale ja tam nie bywam:) więc robię sama;)

      Usuń
  4. W krakowie jest dostępna w kilku sklepach. Neżle zrobiona, niewiele jej brakuje do domowej.
    Ja kupuję w lewiatanie w Kostrzu.
    Nie jest tania, prawie 40zl/kg ale patrząc na jakośc warto !!
    Polecam jeżeli nie możesz zrobić samemu w domu albo chcesz sprawdzić czy to twoje smaki;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za podpowiedź.Przejeżdżaliśmy ostatnio przez Siemiatycze, widziałam billboard jakiegoś sklepu z promocją palcówki, chyba 18zł/kg. Podejrzanie tanio jak na palcówkę, ale nie kupowałam.

      Usuń
  5. Mniam:) to jest to! robię tylko w okresie późna jesień-wczesna wiosna jak jest zimno. Od dłuższego czasu jest zimno więc zrobiłem z 3 kg mięsa+trochę słoninki. Wszystko ręcznie krojone, ale nadziewane nadziewarką. Pierwszy raz obwędziłem część zimnym dymem, tak na próbę i wyszła ok. Ma już 5-6 tygodni a twarda jak kij od miotły, ale jak się uskubie kawałeczek i pocmoka aby pogryźć :) wszystkie smaki świata!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. taka podwędzana to musi dopiero smakować! żałuję, że nie mam wędzarni, ale może kiedyś dogadam się z sąsiadem;)

      Usuń
  6. Wędzarenka dobra rzecz i prosta do zrobienia. Jedno co musi być to miejsce. Moja pierwsza wędzarnia była w starej blaszanej beczce po keczupie, później w lodówce, a teraz mam dwie murowane. Jedna mała jak mnie najdzie ochota-mały wsad, trochę drewna kominkowego, parzonko i gotowe:) Druga prawie przemysłowa:) jak ten gar dla wojska:) świąteczna! Jak ją teraz załaduję to będziemy jeść do wielkanocy:))) U mnie z czteroosobowej rodziny trzy uwielbiają pichcić (a jeszcze więcej jeść) więc wszystko jest BIG. Nie jemy kupowanych wędlin od ok 15 lat. Kawałek mięska do zalewy lub dwudniowe parzonko w zalewie z majonezem i już gotowe smaczne i zdrowe:) Tylko trzeba chcieć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od kilku już lat przymierzam się do zrobienia takiej małej wędzarni, z beczki, ale zawsze coś staje na przeszkodzie. Sklepowych wędlin kupuję bardzo mało, też przeważnie sama robię -a to pieczone, a to gotowane w zalewie, a to parzone. Od sąsiada kupujemy domowe wędzone kiełbasy i polędwiczkę... Chyba muszę w końcu znaleźć beczkę po art. spożywczych i zbudować wędzarnię;)

      Usuń
  7. czy można dodać pikantnej papryki chili cayenne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jeśli lubi Pani/Pan pikantne smaki - to jak najbardziej;)

      Usuń
  8. A czy można ją sparzyć w gorącej wodzie i ile minut?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wtedy już nie będzie to kiełbasa dojrzewająca.
      Dziadek kiedyś przed wędzeniem kiełbasy najpierw ją parzył, ale proporcje składników były nieco inne - dawał więcej tłustego boczku i taka kiełbasa była soczysta. Natomiast palcówki nie parzyliśmy nigdy.
      Można też w powyższym przepisie zmienić nieco proporcje mięsa i boczku, jeśli ktoś woli bardziej tłustą palcówkę.

      Usuń
  9. anonimowy bardzo serdecznie dziękuje za szybkie odpowiedzi i pozdrawia serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zawsze chętnie odpowiem i podzielę się doświadczeniem:)

      Usuń
  10. ostatnio robiłem kiełbaskę,część pięknie się ususzyła a dwa pętka sparzyłem-wyszła super-po sparzeniu dodatkowo jeszcze ją podsuszyłem.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mmm, narobił mi Pan apetytu;)

      Usuń
    2. czy mięso można zmielić maszynką?

      Usuń
    3. czy mięso można zmielić w maszynce?

      Usuń
    4. myślę, że tak, ale na dużych oczkach 8-10mm. Ta kiełbasa ma nieco inną teksturę mięsa w środku niż zwykła, dlatego nie polecam mielić na drobnych.

      Usuń
  11. Własnie zrobiłam kiełbase pierwszy raz według tego przepisu ,wyszła rewelacyjnie ,teraz dojrzewa .Bede taką palcówke robic czesto ,bo to super przepis .

    OdpowiedzUsuń
  12. A po kiego grzyba ta peklosol? Bez chemi nie mozna??

    OdpowiedzUsuń
  13. Super post!:) Bardzo smacznie wyglada ;)
    A my tymczasem mozemy zaprosic do siebie :D

    OdpowiedzUsuń
  14. zapomniałem dodać cukru! co będzie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno powiedzieć, bo bez cukru nie robiłam.. cukier jest potrzebny, żeby zaszły odpowiednie procesy fermentacyjne. Ale bądźmy dobrej myśli:)

      Usuń
  15. zapomniałem dodać cukru!

    OdpowiedzUsuń
  16. Dziękuję za szybką odpowiedź! Mam nadzieję ,że nie będzie źle! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Drukuj